...

Trening siłowy co to?

Trening siłowy co to? - blog

Zdjęcie autorstwa: Khusen Rustamov z StockSnap

Trening siłowy co to?

Zastanawiasz się jaki rodzaj treningu wybrać? Jakie korzyści niesie ze sobą trening siłowy? Jakie są jego zalety oraz komu się zaleca jego wykonywanie?

Spis treści:

  1. Na czym polega trening siłowy?
  2. Metody treningu siłowego.
  3. Cel i korzyści płynące z treningu siłowego.
  4. Dla kogo przeznaczony jest trening siłowy?
  5. Regeneracja po treningu siłowym.

Na czym polega trening siłowy?

Trening siłowy jest to zaplanowana jednostka treningowa z wykorzystaniem obciążenia. Nie zależnie czy jest to obciążenie zewnętrzne (na przykład gumy oporowe, sztanga) czy własna masa ciała. Polega on na obciążaniu naszego układu mięśniowego i neurologicznego co w skutku ma dać bodziec, który przybliży nas do osiągnięcia wyznaczonego celu. Trening ten jest często kojarzony głównie z mężczyznami, dużymi mięśniami czy ogromnymi ciężarami, i tak to właśnie ten rodzaj treningu przyniesie największe przyrosty jeśli chodzi o masę mięśniową. Tłumaczę to między innymi we wpisie: "Jak zbudować masę mięśniową?". Natomiast jest to mocno uzależnione od założonego celu oraz rozpisanego planu treningowego.

Metody treningu siłowego.

Metod jest wiele, ja zajmę się wyjaśnieniem  na czym polegają trzy najpopularniejsze:

Trening obwodowy:

Polega on na wykonywaniu ćwiczeń jedno po drugim, z przerwami pomiędzy nimi lub bez przerw. Trening ten dzielony jest na obwody. W jednym obwodzie znajduje się od kilku do nawet kilkunastu ćwiczeń, a w każdym ćwiczeniu wyznaczamy ilość powtórzeń do wykonania.

FBW (Full Body Workout):

Ćwicząc wedle tej metody będziemy chcieli przećwiczyć mięśnie całego ciała podczas jednej jednostki treningowej. Ćwiczenia wielostawowe będą dominujące, ponieważ to one pozwolą nam zaangażować wiele grup mięśniowych, a to właśnie chcemy osiągnąć w treningu FBW.

Split:

Split to inaczej trening dzielony. Jest przeciwieństwem wcześniej wspomnianego treningu FBW, ponieważ w tym przypadku każdą partię mięśniową ćwiczymy oddzielnie. Dzięki temu bardziej możemy skupić się na poszczególnych partiach mięśniowych.

Cel i korzyści płynące z treningu siłowego.

Cele treningu siłowego są różne. Najczęściej osoby wykonujące ten rodzaj aktywności fizycznej mają na celu rozbudowę masy mięśniowej, ale tak jak wspominałem wcześniej nie należy tak go kategoryzować. Odpowiednio rozplanowany trening siłowy wykonywany regularnie pozwala zwiększyć wytrzymałość i siłę mięśniową, ale dzięki niemu możemy także wymodelować sylwetkę, poprawić ogólną sprawność fizyczną a nawet pozbyć się zbędnych kilogramów.

Dla kogo przeznaczony jest trening siłowy?

Trening siłowy przeznaczony jest dla każdego, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, dla osób chcących poprawić wygląd sylwetki, zadbać o zdrowie oraz jakość codziennego funkcjonowania. Natomiast odradza się go wykonywać osobom w podeszłym wieku, przy różnego rodzaju kontuzjach oraz problemach zdrowotnych.

Nie zapominaj, że każdą aktywność fizyczną powinna poprzedzać rozgrzewka. Nie inaczej jest w tym przypadku. Sprawdź jak prawidłowo się rozgrzewać: "Rozgrzewka ogólnorozwojowa".

Regeneracja po treningu siłowym.

Odpowiednia ilość snu 7-8 godzin na dobę. Wbrew temu co się może wydawać mięśnie nie rosną podczas treningu, a wręcz się uszkadzają. Dopiero podczas snu gdy się regenerujemy odbudowują się zwiększając swoją siłę i objętość. Dlatego poświęć odpowiednią ilość czasu aby mogły się odbudować. Kolejna sprawa to regeneracja mięśni za pomocą rozciągania oraz rolowania. Przygotowałem osobne materiały gdzie wyczerpuję tematy rozciągania „Jak się rozciągać?” oraz rolowania „Po co rolować mięśnie”

Zapraszam do śledzenia mnie na Instagramie i Facebooku

Instagram: jakubkobylinski99

Facebook: Jakub Kobyliński Trener

 

Odpowiedni przygotowany plan treningowy oraz obrany cel sprawi, że trening siłowy przyniesie oczekiwane rezultaty!

WYBIERZ PORADNIK

DOSTOSOWANY DO SWOICH POTRZEB
Copyright © 2021 – 2024 Jakub Kobyliński. All Rights Reserved.
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.