...

Trening na czczo

Trening siłowy na czczo - blog

Zdjęcie autorstwa: Alonso Reyes z Unsplash

Trening na czczo

Zastanawiasz się czy trening na czczo to dobry pomysł? Jaki trening można wykonywać na czczo a jaki nie? Jakie niesie to ze sobą konsekwencje?

Spis treści:

  1. Czym wyróżnia się trening na czczo?
  2. Czy trening na czczo przyśpiesza odchudzanie?
  3. Czy warto wykonywać trening siłowy na czczo?
  4. Podsumowanie

Czym wyróżnia się trening na czczo?

Trening na czczo jest to nic innego jak zwykła jednostka treningowa. Wyróżnia go to, że jest wykonywany z rana, bez wcześniejszego spożywania posiłku. Ma swoich zwolenników ale też przeciwników. Zdania na ten temat są podzielone. Jedni twierdzą że trening po przebudzeniu sprzyja szybszemu spalaniu tkanki tłuszczowej, druga strona zaś twierdzi, że może mieć to zły wpływ na zdrowie. W tym wpisie przedstawię swój pogląd na ten temat.

Czy trening na czczo przyśpiesza odchudzanie?

Osoby twierdzące, że trening na czczo to dobry pomysł często argumentują to tym, że przyspiesza odchudzanie. Brak posiłku po przebudzeniu oraz mała intensywność treningowa spowoduje większe wykorzystanie kwasów tłuszczowych i to z nich organizm będzie czerpać energię. Tyczy się to głównie treningów aerobowych/cardio. Natomiast z badań wynika, że osoby trenujące na czczo oraz te trenujące po posiłku mają nie różniące się wyniki odnośnie spalania tkanki tłuszczowej. Także wykonywanie jednostki treningowej przed posiłkiem nie przyniesie większych efektów jeśli chodzi o spalanie tkanki tłuszczowej niż trening wykonywany po posiłku. Aby dowiedzieć się jak prawidłowo spalać tkankę tłuszczową odsyłam do wpisu: "Na czym polega redukcja".

Czy warto wykonywać trening siłowy na czczo?

Jeśli chodzi o trening siłowy zdecydowanie nie polecam wykonywać go przed posiłkiem. Głównym celem w większości przypadków jest budowa masy mięśniowej, a nie dostarczenie paliwa może negatywnie wpłynąć na jej rozbudowę. Warto zadbać o dostarczenie składników odżywczych do organizmu przed taką jednostką treningową. Po nocy zapasy naszego glikogenu są uszczuplone, a co za tym idzie będziemy mieli mniej siły. Glikogen po części znajduje się w mięśniach i jest on dla nich paliwem, a więc niedobór glikogenu będzie negatywnie wpływał na zdolności treningowe, a także może doprowadzić do katabolizmu czyli osłabieniu i zmniejszeniu objętości mięśni. Brak posiłku może także wpłynąć na samopoczucie, zmniejszenie efektywności treningu, a także może powodować zawroty głowy i nudności.

Podsumowanie

Ja osobiście uważam, że lepiej ćwiczyć po posiłku, natomiast najlepiej by było odczekać jakiś czas zanim zabierzemy się za ćwiczenia, gdyż nie komfortowo ćwiczy się z pełnym żołądkiem. Rozumiem, że z różnego rodzaju powodów nie zawsze jest na to czas, dlatego trening bez posiłku sprawdzi się u osób zabieganych. Mam na myśli trening aerobowy o niskiej intensywności, taki rodzaj aktywności fizycznej nie powinien negatywnie wpłynąć na organizm. Natomiast jeśli chodzi o trening siłowy odradzam wykonywanie go przed posiłkiem z przyczyn wymienionych powyżej. Najlepszym sposobem aby przekonać się jak zachowuje się organizm jest po prostu sprawdzenie tego na własnej skórze. Każdy z nas reaguje inaczej u niektórych trening bez śniadania będzie przynosił rezultaty, a u innych nie.

Zapraszam do śledzenia mnie na Instagramie i Facebooku

Instagram: jakubkobylinski99

Facebook: Jakub Kobyliński Trener

 

Aby ćwiczyć siłowo potrzebujesz paliwa, zadbaj aby je dostarczyć!

WYBIERZ PORADNIK

DOSTOSOWANY DO SWOICH POTRZEB
Copyright © 2021 – 2024 Jakub Kobyliński. All Rights Reserved.
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.