...

Rozgrzewka ogólnorozwojowa

Rozgrzewka ogólnorozwojowa - blog

Zdjęcie autorstwa: Alex Shaw z Unsplash

Rozgrzewka ogólnorozwojowa

Zastanawiasz się jak prawidłowo przygotować całe ciało do ćwiczeń. Rozgrzewka ogólnorozwojowa, którą przygotowałem z pewnością rozwieje twoje wątpliwości.

Spis treści:

  1. Co to jest rozgrzewka?
  2. Kiedy się rozgrzewać?
  3. Jak rozgrzewka ogólnorozwojowa wpływa na nasz trening?
  4. Jakie ryzyko niesie nie wykonywanie rozgrzewki?
  5. Jak długo powinniśmy się rozgrzewać?
  6. Z czego powinna składać się rozgrzewka ogólnorozwojowa?
  7. Przykładowa rozgrzewka ogólnorozwojowa

Co to jest rozgrzewka?

Zacznijmy od definicji rozgrzewki, jest to ciąg następujących po sobie ćwiczeń o narastającej intensywności, służy rozgrzaniu mięśni i przygotowaniu naszego organizmu do wysiłku fizycznego. Czyli nasza rozgrzewka jest to nic innego jak różne ćwiczenia wykonywane po sobie od najłatwiejszych do coraz cięższych, ich celem jest przygotowanie organizmu do głównego treningu.

Kiedy się rozgrzewać?

Rozgrzewka jest bardzo ważnym i nieodłącznym elementem każdej aktywności fizycznej, niezależnie czy będzie to trening na siłowni czy luźne spotkanie ze znajomymi aby pokopać piłkę nożną.  Rozgrzewaj się zawsze przed każdym wysiłkiem fizycznym.

Jak rozgrzewka ogólnorozwojowa wpływa na nasz trening?

Prawidłowo wykonywana rozgrzewka ma ogromny i pozytywny wpływ na nasz organizm. Prowadzi do lepszego wykorzystania możliwości fizjologicznych i psychologicznych organizmu takich jak:

- zwiększenie przepływu krwi

- podniesienie temperatury ciała

- szybszy transport tlenu do mięśni

- poprawa mobilności stawów

- przygotowanie mięśni do wysiłku fizycznego

- zwiększenie koncentracji i uwagi

Ponadto rozgrzewka zwiększa wydajność mięśni, zapobiega przedwczesnemu wyczerpaniu organizmu, a także pozwala generować nawet o 20% więcej siły podczas głównej jednostki treningowej. Także w sportach siłowych czy wytrzymałościowych rozgrzewka jest wręcz obowiązkiem.

Jakie ryzyko niesie nie wykonywanie rozgrzewki?

Wiele osób pomija rozgrzewkę i tym samym popełnia wielki błąd. Naraża się na większe prawdopodobieństwo kontuzji co może prowadzić do wyeliminowania się z wykonywanej aktywności fizycznej. Za tym idzie także ból utrudniający codzienne funkcjonowanie, a także wiele pieniędzy wydanych na leczenie.

Jak długo powinniśmy się rozgrzewać?

Czas jaki poświęca się na rozgrzewkę jest uwarunkowany, zależy on od wielu czynników między innymi takich jak: intensywność zaplanowanego wysiłku, kondycja osoby wykonującej, a także stan zdrowia. Z założenia czas poświęcony na przygotowanie organizmu do wysiłku to około 15 minut. Dobrze przeprowadzona rozgrzewka powinna objawiać się delikatną zadyszką oraz potliwością, mięśnie i stawy powinny zwiększyć swój zakres ruchy co będzie świadczyć o ich prawidłowym przygotowaniu.

Z czego powinna składać się rozgrzewka ogólnorozwojowa?

Jest wiele rodzajów rozgrzewki w zależności jaką aktywność będziemy wykonywać takie ćwiczenia powinniśmy dobrać. Przedstawię schemat rozgrzewki ogólnorozwojowej czyli takiej, która będzie miała zastosowanie przed większością aktywności fizycznej. Podzielimy ją na część ogólną – celem będzie podniesienie temperatury ciała, zwiększamy przepływ krwi oraz tlenu do komórek mięśniowych. Część specjalistyczną - w tym etapie zwiększamy zakres ruchomości stawów i mięśni.

Przykładowa rozgrzewka ogólnorozwojowa

Zapraszam do śledzenia mnie na Instagramie i Facebooku

Instagram: jakubkobylinski99

Facebook: Jakub Kobyliński Trener

 

Rozgrzewka jest nieodłącznym elementem każdej aktywności fizycznej. Nie narażaj się na niebezpieczeństwo jakie niesie brak jej wykonywania!

WYBIERZ PORADNIK

DOSTOSOWANY DO SWOICH POTRZEB
Copyright © 2021 – 2024 Jakub Kobyliński. All Rights Reserved.
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.