...

Po co rolować mięśnie

Po co rolować mięśnie - blog

Zdjęcie autorstwa: Karolina Grabowska z Pexels 

Po co rolować mięśnie?

Zastanawiasz się po co rolować mięśnie, jaki wpływ ma rolowanie na nasz organizm i czy w ogóle warto to robić?

Spis treści:

  1. Co to jest rolowanie?
  2. Co daje rolowanie mięśni?
  3. Kiedy powinno się wykonywać rolowanie?
  4. Na czym polega rolowanie mięśni?
  5. Dla kogo rolowanie?
  6. Jakie narzędzia do rolowania wybrać?
  7. Rolowanie przykładowe ćwiczenia.

Co to jest rolowanie?

Rolowanie jest to czynność, która ma na celu rozluźnić oraz odżywić mięśnie i powięź poprzez zwiększenie przepływu krwi co za tym idzie lepsze nawodnienie. Czynność tą możemy wykonywać samodzielnie, przy wykorzystaniu odpowiednio przygotowanych do tego narzędzi.

Co daje rolowanie mięśni?

Tak jak napisałem wcześniej rolowanie rozluźnia mięśnie i powięź. W skrócie wyjaśnię pojęcie powięzi. Powięź jest to tkanka, która oplata nasze mięśnie oraz narządy wewnętrzne i inne elementy występujące w organizmie nadając im kształt. Jest odpowiedzialna także za łączenie ich ze sobą. Czyli nadaje ona kształt naszemu ciału i oddziela poszczególne mięśnie od siebie. W momencie zbyt napiętych mięśni oraz powięzi pojawiają się przykurcze, a to skutkuje mniejszym zakresem ruchu. Zbyt duże napięcie może też oddziaływać bólem w jakiejś okolicy. Rolowanie zapobiegnie występowaniu wyżej wspomnianych dolegliwości. Dlatego warto się rolować!

Kiedy powinno się wykonywać rolowanie?

Rolowanie powinno się wykonywać w momencie uczucia napięcia mięśniowo-powięziowego oraz odczuwania bólu. Ale nie tylko. Rolowanie można wykonywać także przed oraz po treningu. Wykonywanie go przed treningiem, świetnie poprawia mobilność i zwiększa zakresy ruchu. W tym przypadku należy wykonywać małą ilość powtórzeń danego ćwiczenia i w miarę możliwości wykonywać je szybciej. Rolowanie po treningu, będzie miało na celu rozluźnić mięśnie, zregenerować mikro urazy oraz przyśpieszyć usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii, których nabawiliśmy się podczas jednostki treningowej. Ćwiczenia powinno wykonywać się wolniej, a nawet można się zatrzymać w miejscu największego bólu aby dokładnie je rozluźnić.

Na czym polega rolowanie mięśni?

Polega na rozwałkowywaniu ciała odpowiednio przeznaczonymi do tego narzędziami. Należy położyć się na nich i ruchem góra, dół rolować wybraną grupę mięśniową.

Dla kogo rolowanie?

Rolowanie jest zalecane dla każdego, kto nie boryka się z chorobami lub kontuzjami, na które mogło by ono źle oddziaływać. Przeciwwskazania to miedzy innymi: złamania kości, tętniaki, nadwrażliwość skóry, przerwanie ciągłości tkanki czy nowotwory.

Jaki narzędzia do rolowania wybrać?

Jeżeli zastanawiasz się jaki sprzęt wybrać to zachęcam zainwestować od razu w zestaw, który składa się z płaskiego wałka do masażu, małej piłki o średnicy około 8 cm oraz podwójnej piłki. Koszt takiego zestawu nie jest duży, można go nabyć już od 70zł. Jest to cena warta korzyści jakie daje. Następna sprawa to dobranie odpowiedniej twardości, w tym niestety nie mogę doradzić, ponieważ jest to kwestia bardzo indywidualna. Zbyt twardy sprzęt może być nie najlepszym rozwiązaniem dla osób z małą odpornością na ból, a z drugiej strony zbyt miękki nie rozluźni tak bardzo mięśni jak wcześniej wspomniany. Dobierz sprzęt wedle preferencji.

Rolowanie przykładowe ćwiczenia.

Przygotowałem dla Ciebie przykładowe ćwiczenia z wykorzystaniem rolera:  

Rolowanie mięsień dwugłowy uda:

Rolowanie mięsień trójgłowy łydki:

Rolowanie pośladek:

Rolowanie tylna taśma odcinek lędźwiowy:

Rolowanie tylna taśma odcinek piersiowy:

Zapraszam do śledzenia mnie na Instagramie i Facebooku

Instagram: jakubkobylinski99

Facebook: Jakub Kobyliński Trener

 

Wykonuj rolowanie i unikaj nieprzyjemnych dolegliwości. Twoje ciało będzie Ci wdzięczne!

WYBIERZ PORADNIK

DOSTOSOWANY DO SWOICH POTRZEB
Copyright © 2021 – 2024 Jakub Kobyliński. All Rights Reserved.
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.