Zdjęcie autorstwa: CATHY PHAM z Unsplash
Oddychanie podczas ćwiczeń zasady? Kiedy brać wdech, a kiedy wydech? Co to jest manewr wal salwy oraz kiedy go stosować? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w tym wpisie!
Spis treści:
Oddech może wydawać się czymś banalnie prostym, przecież każdy musi oddychać jest to podstawowa czynność fizjologiczna. W brew pozorom bardzo wiele osób podczas wykonywania ćwiczeń oddycha nieprawidłowo. Za prawidłowy oddech podczas ćwiczeń odpowiadać będzie przepona. To bardzo ważny mięsień, który odpowiada za wiele funkcji w naszym organizmie, nie tylko za oddech, ale także pomaga utrzymać właściwą postawę ciała. Stabilizuje bowiem odcinek lędźwiowy kręgosłupa podczas wykonywania rozmaitych czynności ruchowych co będzie nam bardzo potrzebne podczas wykonywania ćwiczeń.
Wdech oraz wydech powinniśmy wykonywać zależnie od ćwiczenia, które wykonujemy. W większości przypadków wdech powinniśmy wykonać w momencie fazy ekscentrycznej, czyli w momencie wydłużenia mięśni. Natomiast wydech w fazie koncentrycznej, podczas skrócenia mięśnia. Są oczywiście ćwiczenia, które są wyjątkiem i lepszym zastosowaniem dla nich będzie manewr wal salwy o którym więcej w dalszej części wpisu.
Oddychanie przeponą pozwala nam napinać i rozluźniać się w kontrolowany oraz bezpieczny sposób dla organizmu. Kontrola nad oddechem daje także kontrole nad postawą ciała, prawidłowym ustawieniem kręgosłupa, a to wpływa na ustawienie całego naszego ciała podczas ćwiczeń. Odpowiednia regulacja dostarczanego powietrza poprawia transport tlenu do komórek mięśniowych co sprawia, że są one bardziej wydajne, a co za tym idzie wzrośnie wytrzymałość siłowa.
Jedyne co wyróżnia manewr wal salwy od wcześniej wspomnianego wdechu podczas fazy ekscentrycznej, a wydechu w fazie koncentrycznej jest to, że wdech wykonujemy przed fazą ekscentryczną, a wydech wykonujemy dopiero po fazie koncentrycznej. Czyli wdech przed wykonaniem danego powtórzenia, a powietrze wypuszczamy w momencie gdy wykonamy powtórzenie i wrócimy do pozycji wyjściowej. Manewr ten wykonujemy w przypadku bardziej złożonych ćwiczeń, w których stabilizacja jest bardzo potrzebna podczas trwania całego ruchu. Takim ćwiczeniem będzie na przykład przysiad. Przejdź do wideo poniżej, tam wszystko jest zobrazowane.
Facebook: Jakub Kobyliński Trener
Podczas ćwiczeń należy oddychać przeponą, oraz kontrolować oddech pozwoli to na lepszą stabilizację podczas wykonywania złożonych ruchów!
Wyświetlanie wszystkich wyników: 4