...

Najlepsze suplementy diety

Najlepsze suplementy diety - blog

Zdjęcie Sharon McCutcheon z Unsplash

Najlepsze suplementy diety

Jakie są najlepsze suplementy diety, jak przyczynią się do osiągnięcia celu? Które z nich warto stosować? Czy suplementy są konieczne podczas zmagań na siłowni? Jak podejść do suplementacji?

Spis treści:

  1. Po co stosujemy suplementy diety?
  2. Kto powinien stosować suplementy?
  3. Czy suplementy są konieczne podczas zmagań na siłowni?
  4. Najlepsze suplementy o najlepiej udowodnionym działaniu.

Po co stosujemy suplementy diety?

Celem suplementów diety jest uzupełnienie naszej diety w substancje odżywcze lub fizjologiczne. Stanowią one dodatek w naszej codziennej diecie, w zależności od przeznaczenia dostarczają one źródła witamin, składników mineralnych lub innych substancji, które mają korzystnie wpływać na nasz organizm. Należy pamiętać, że suplement diety to nie lek. Definicja leku mówi, że jest to produkt leczniczy, a więc jego celem jest leczenie oraz zapobieganie. Natomiast tak jak wspomniałem wcześniej suplementy mają na celu uzupełnianie brakujących substancji w organizmie.

Kto powinien stosować suplementy?

Stosować wspomaganie suplementami powinny, przede wszystkim osoby, które nie są w stanie dostarczyć odpowiedniej podaży składników odżywczych oraz innych substancji fizjologicznych w codziennym jadłospisie. Jest ona wskazana osobą zabieganym, osobą z niedoborami żywieniowymi, z problemami wchłaniania składników odżywczych, a także ćwiczącym na siłowni lub uprawiającym inne aktywności fizyczne. Sięgając po suplementy zalecam robić to pod kontrolą specjalisty po wcześniejszym przebadaniu, czy jest w ogóle potrzeba je stosować, oraz aby upewnić się, że nie będą miały negatywnego wpływu na organizm.

Czy suplementy są konieczne podczas zmagań na siłowni?

Suplementacja nie jest konieczna podczas zmagań na siłowni, natomiast mogą pomóc w drodze do wymarzonej sylwetki oraz wyników sportowych. Bardzo wiele osób ćwiczących wspomaga się suplementacją często nie wiedząc czy tak na prawdę jest im to potrzebne. Niewłaściwy ich dobór a także zażywanie niewłaściwych dawek może nieść negatywne skutki dla zdrowia. Jeżeli zastanawiasz się nad rozpoczęciem suplementacji zgłoś się do specjalisty, który zrobi badania i na ich podstawie dobierze odpowiednie suplementy. Trenerzy przeważnie nie mają odpowiednich kompetencji, aby doradzać w tym zakresie, dlatego zanim znajdziesz doradcę zweryfikuj go.

Najlepsze suplementy o najlepiej udowodnionym działaniu.

  • Kreatyna - numer 1 jeśli chodzi o ilość badań potwierdzających jej skuteczność. Zwiększa dostępność ATP w mięśniach, powodując, że przez krótki okres czasu mają one więcej siły do pracy. Nawadnia komórki mięśniowe sprzyjając anabolizmowi (powstawaniu nowych komórek mięśniowych), co powinno wspomóc zwiększanie masy mięśniowej. Zażycie kreatyny przed treningiem będzie skutkowało wzrostem siły, a także mocy (ilość pracy wykonanej w ograniczonym czasie). Więc jeżeli twoim celem jest budowa siły i sylwetki kreatyna będzie świetnym wyborem. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku wysiłków aerobowych, a więc dla osób uprawiających sporty wytrzymałościowe, będzie to mało przydatny środek.
  • Kofeina - Nie tylko daje zastrzyk energii, aby zacząć prawidłowo funkcjonować. Jest dobrym wyborem dla przedstawicieli większości dyscyplin sportowych, zażyta przed treningiem zwiększy siłę mięśniową, będzie miała także wpływ na moc (ilość pracy wykonanej w ograniczonym czasie) a także może podnosić poziom testosteronu.
  • Cytrulina - Powoduje rozszerzenie naczyń i zwiększony przepływ krwi przez mięśnie powodując tak zwaną pompę mięśniową. Usuwa szkodliwe substancję z mięśni, dzięki czemu mogą one dłużej i wydajniej pracować umożliwiając zwiększenie objętości w treningu.
  • Witamina D - jest to hormon powstający w naszej skórze pod wpływem promieniowania słońca, warto stosować go w okresie od października do marca gdy słońca jest mniej. Dość ciężko jest go dostarczyć do organizmu gdy go nie suplementujemy. Wyrównanie niedoborów ma wpływ na wzrost testosteronu, siły oraz ogólnej wydolności organizmu.
  • Kwasy omega 3 - nie ma on bezpośredniego wpływu na wyniki sportowe czy sylwetkę, ale ma duży wpływ prozdrowotny. Suplementacja  kwasu omega 3 zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję, nowotwory czy choroby serca, a także obniża poziom kortyzolu.

WYBIERZ PORADNIK

DOSTOSOWANY DO SWOICH POTRZEB
Copyright © 2021 – 2024 Jakub Kobyliński. All Rights Reserved.
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.