...

Dlaczego regeneracja po wysiłku jest tak ważna?

Dlaczego regeneracja jest tak ważna - blog

Zdjęcie Mary West z Unsplash

Dlaczego regeneracja po wysiłku jest tak ważna?

Na czym polega proces regeneracji? Kiedy i jak się regenerować? Dlaczego regeneracja po wysiłku jest tak ważna? Jaki wpływ na budowanie mięśni ma regeneracja? Ile czasu potrzebuję mięsień aby w pełni się zregenerować? Wszystko na ten temat w poniższym wpisie!

Spis treści:

 1. Czym jest regeneracja?
 2. Wpływ regeneracji na budowę mięśni
 3. Najlepsze techniki na regenerację?
 4. Jak długo mięśnie się regenerują?
 5. Podsumowanie

Czym jest regeneracja?

Podczas treningu, niezależnie jaki rodzaj aktywności wykonujemy w organizmie dochodzi do licznych przeciążeń oraz mikrouszkodzeń. Celem Regeneracji po treningowej będzie odbudowa uszkodzonych komórek naszego ciała. Regeneracja jest procesem, który doprowadzi Twój organizm do równowagi niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania. Brak regeneracji może doprowadzić do przetrenowania, przemęczenia.

Wpływ regeneracji na budowę mięśni

Odpowiednia regeneracja jest niezbędna do budowania masy mięśniowej. Mięśnie nie rosną podczas treningu, a wręcz się uszkadzają. Momentem, w którym dochodzi do wzrostu jest właśnie czas regeneracji, bo to wtedy następuje proces odbudowy oraz nadbudowy wcześniej uszkodzonych włókien mięśniowych. Z tego powodu okres regeneracji jest niezwykle istotny w budowaniu masy mięśniowej.

Najlepsze techniki na regenerację?

 • sen - podczas snu zachodzą najważniejsze procesy naprawcze, zadbaj o to aby Twój sen trwał 7-8 godzin na dobę.
 • rozciąganie - korzyści z rozciągania jest wiele, do głównych zaliczają się zwiększenie ruchomości stawów, zwiększenie elastyczności tkanki mięśniowej, stawów i więzadeł. Na ten temat przygotowałem osobny wpis do którego odsyłam "Jak się rozciągać?"
 • rolowanie - świetnie rozluźni oraz odżywi mięśnie i powięź poprzez zwiększenie przepływu krwi co za tym idzie lepsze nawodnienie. Na ten temat także przygotowałem osobny wpis "Po co rolować mięśnie?"
 • masaż - wizyta w salonie masażu zdecydowanie świetnie zadziała na spięte, obolałe mięśnie. Może to także być masaż wykonywany samodzielnie w domu lub przez bliską osobę, należy pamiętać żeby nie był on zbyt mocny,
 • zmienno-cieplna kąpiel - polewanie ciała naprzemiennie zimną i ciepłą wodą poprawi krążenie, co także przyczyni się do szybszej regeneracji,
 • gorąca kąpiel - gorąca woda pozwala mięśniom się rozluźnić, można zastosować olejki eteryczne, które działają odprężająco i łagodzą ból.

Jak długo mięśnie się regenerują?

Czas jaki potrzebuje organizm na regenerację jest uzależniony od wielu czynników i nie u każdego będzie taki sam. Inaczej sprawa będzie wyglądała u osoby początkującej, a inaczej u średniozaawansowanej czy zaawansowanej. Przyjmuje się, że organizm aby w pełni się zregenerować potrzebuję od 24 do 48 godzin odpoczynku. W czym górna granica zalecana jest osobom początkującym, a wraz ze wzrostem poziomu zaawansowania powinna się wdrażać więcej wypoczynek aktywny, czyli baseny, sauny czy spacery.

Podsumowanie

Regeneracja jest istotnym i nie odłącznym czynnikiem wpływającym na funkcjonowanie organizmu. Zawsze tam gdzie jest aktywność fizyczna musi być regeneracja. Jest ona odpowiedzialna za odbudowę, a także nadbudowę uszkodzonych włókien mięśniowych podczas treningu. Jeśli Twoim celem jest budowa masy mięśniowej, to właśnie regeneracja będzie głównym czynnikiem wpływającym na jej wzrost. Czas jaki należy poświęcić na ten proces to od 24 do 48 godzin. Warto stosować regenerację aktywną baseny, sauny, spacery.

Zapraszam do śledzenia mnie na Instagramie i Facebooku

Instagram: jakubkobylinski99

Facebook: Jakub Kobyliński Trener

Regeneracja ma kluczowy wpływ na rozwój mięśni, dlatego jest tak istotna.

WYBIERZ PORADNIK

DOSTOSOWANY DO SWOICH POTRZEB
Copyright © 2021 – 2024 Jakub Kobyliński. All Rights Reserved.
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.