...

Jak obliczyć tętno maksymalne oraz spoczynkowe?

iJak obliczyć tętno maksymalne oraz spoczynkowe? - blog

Zdjęcie autorstwa: Alexander Redl Unsplash

Jak obliczyć tętno maksymalne oraz spoczynkowe?

Zastanawiasz się jak obliczyć tętno maksymalne oraz spoczynkowe? Po co Ci ta informacja, do czego można ją wykorzystać? Wszystkiego dowiesz się w tym wpisie!

Spis treści:

  1. Czym jest tętno?
  2. Do czego wykorzystać wartość tętna?
  3. Jak obliczyć tętno maksymalne?
  4. Jak obliczyć tętno spoczynkowe?

Czym jest tętno?

Tętno inaczej puls, jest to mówiąc najprościej ilość uderzeń serca na minutę. Każdy z nas ma inną wartość tętna jest to uzależnione między innymi wiekiem, wytrenowaniem lub innymi czynnikami. Do celów sportowych warto znać jakie jest nasze tętno maksymalne oraz tętno spoczynkowe. Tętno maksymalne to największa liczba uderzeń serca na minutę, z jaką serce może pompować krew przy maksymalnym obciążeniu. Tętno spoczynkowe, to najmniejsza liczba uderzeń serca na minutę jakiej potrzebujemy i występuje w momencie gdy nie wykonujemy żadnych czynności fizycznych.

Do czego wykorzystać wartość tętna?

Informacja o tętnie maksymalnym oraz spoczynkowym w sporcie będzie nam potrzebna, aby kontrolować stan swojego organizmu podczas treningów. Znajomość swojego pulsu pozwoli nam łatwiej osiągać cele treningowe oraz śledzić postępy w treningach.  W zależności od tego jaki jest Twój cel treningowy, należy dobrać odpowiednią wartość tętna np. jeśli Twoim celem jest utrata tkanki tłuszczowej za pomocą treningu cardio, możesz dostosować swoje tętno do rodzaju treningu nastawionego właśnie na ten cel. Z moich wcześniejszych wpisów "Trening cardio co to?" wiemy, że zakres tętna w jakim powinniśmy się poruszać dla tego rodzaju ćwiczeń to 60-70% tętna maksymalnego. Więc mając informację jaka jest nasza wartość spoczynkowa oraz maksymalna, możemy obliczyć jakie tętno powinniśmy zachowywać podczas treningu cardio.

Jak obliczyć tętno maksymalne?

Najprostszą metodą do obliczenia swojego tętna maksymalnego jest wykorzystanie wzoru:

HRmax = 220 - wiek (dla mężczyzn)

HRmax = 226 - wiek (dla kobiet)

*HRmax - jest to wartość tętna maksymalnego

Przykład:

Chcę obliczyć tętno maksymalne dla Pana, która ma 25 lat. Wykorzystując powyższy wzór obliczam 220 - 25 = 195. Więc tętno maksymalne dla dwudziestopięciolatka będzie wynosiło 195 uderzeń na minutę.

Dokładność pomiaru tętna z powyższego wzoru nie jest w 100% idealna. Najlepszym sposobem, aby określić tętno maksymalne jest specjalistyczne badanie podczas prób wysiłkowych pod nadzorem lekarza przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

Jak obliczyć tętno spoczynkowe?

Zdecydowanie łatwiej jest obliczyć tętno spoczynkowe, możemy to zrobić za pomocą dwóch palców. Wystarczy przyłożyć oba palce na tętnicy szyjnej lub na wewnętrznej stronie nadgarstka. Pomiar należy wykonywać przez 30 sekund licząc ilość pulsów (uderzeń), następnie otrzymaną wartość trzeba pomnożyć przez dwa, tak oto otrzymujemy wartość mówiącą o naszym tętnie spoczynkowym.

Możemy także posłużyć się specjalnym sprzętem, który wykona tą pracę za nas. Na rynku jest wiele sprzętu umożliwiającego mierzenie tętna, wystarczy wpisać odpowiednią frazę w przeglądarkę internetową i wyskoczy nam masa propozycji.

Zapraszam do śledzenia mnie na Instagramie i Facebooku

Instagram: jakubkobylinski99

Facebook: Jakub Kobyliński Trener

 

Oblicz Swoje tętno maksymalne oraz spoczynkowe i kontroluj Swój trening!

WYBIERZ PORADNIK

DOSTOSOWANY DO SWOICH POTRZEB
Copyright © 2021 – 2024 Jakub Kobyliński. All Rights Reserved.
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.