...

Cardio a interwał co jest lepsze?

Cardio, a interwał co jest lepsze? - blog

Zdjęcie autorstwa: Gabin Vallet Unsplash

Cardio a interwał co jest lepsze?

Czym jest trening interwałowy, a czym jest cardio? Jakie są wady oraz zalety obu treningów? Cardio a interwał co jest lepsze do spalania tkanki tłuszczowej?

Spis treści:

  1. Czym jest trening cardio?
  2. Czym jest trening interwałowy?
  3. Porównanie obu treningów
  4. Który trening jest lepszy na spalanie tkanki tłuszczowej?
  5. Który trening wybrać?

Czym jest trening cardio?

Cardio jest treningiem wytrzymałościowym, który dotlenia organizm przez co nazywany jest również treningiem tlenowym. Ten rodzaj aktywności jest najczęściej wykorzystywany do spalania kalorii, a także poprawy kondycji (wydolności tlenowej). Trening cardio polega na wykonywaniu ćwiczeń aerobowych o stałej i długotrwałej intensywności. Czyli wykonujemy dane ćwiczenie jednym ciągiem bez przerwy, przez zaplanowany czas oraz w odpowiednim zakresie tętna. Trening wytrzymałościowy pomaga w utracie zbędnych kilogramów, poprawia kondycje, ma wpływ na serce oraz cały układ krwionośny. Więcej na ten temat znajdziesz w poprzednim wpisie "Trening cardio co to?"

Czym jest trening interwałowy?

Trening interwałowy jest formą aktywności o zmiennej intensywności. Naprzemiennie wykonujemy ćwiczenia o wysokiej oraz umiarkowanej intensywności. Zaliczamy go do wysiłków beztlenowych, jest on korzystny dla zdrowia ma pozytywny wpływ na serce oraz cały układ krwionośny. Pomaga w utracie zbędnych kilogramów. Kolejną korzyścią tej aktywności jest poprawa wydolności tlenowej, a co za tym idzie lepsza kondycja. Korzyści płynące z tej aktywności fizycznej są niemal takie same, co w przypadku treningu cardio. Na temat treningu interwałowego także przygotowałem osobny wpis, gdzie dowiesz się więcej szczegółów "Interwał co to?"

Porównanie obu treningów

Skoro oba treningi mają niemal takie same zalety, to co je odróżnia? Trening interwałowy cechuje się dużo większą intensywnością, przez co jest dużo cięższy do wykonania. Wraz z większą intensywnością rośnie ryzyko wystąpienia kontuzji. Natomiast trening cardio jest aktywnością o umiarkowanej intensywności, co sprawia, że jest dużo łatwiejszy i przyjemniejszy do wykonywania. Przez ten fakt jest on częściej wybierany oraz polecany osobom początkującym. Czas jaki musimy poświęcić na cardio jest natomiast większy, niż w przypadku interwałów. Przedstawia się, że na cardio powinniśmy poświęcić 25-45minut, w przypadku treningu interwałowego to 5-25minut.

Który trening jest lepszy na spalanie tkanki tłuszczowej?

Oba treningi pomagają spalać tkankę tłuszczową. Natomiast jeżeli zależy nam na czasie, to trening interwałowy w tym przypadku będzie lepszym wyborem. Dzieje się tak, ponieważ interwał to wysoko intensywny trening, który angażuje organizm dużo mocniej niż umiarkowany wysiłek cardio. Po treningu interwałowym organizm potrzebuje dłuższego okresu regeneracji oraz dużej podaży tlenu, który bierze udział w procesach odbudowy. Podczas tego procesu organizm energię na odbudowę będzie czerpał z tkanki tłuszczowej długo po zakończeniu treningu.

Który trening wybrać?

Jeżeli jesteś osobą, która ma ograniczony czas to zdecydowanie trening interwałowy będzie najlepszym wyborem. Trzeba się liczyć z tym, że jest to trening ciężki do wykonania. Trening interwałowy odradza się wykonywać osobą poczatkującym, którzy nie są przygotowani do tak ciężkiego treningu. Więc jeżeli jesteś osobą poczatkującą zacznij od treningu cardio i stopniowo zwiększaj czas treningu, intensywność i dopiero po jakimś czasie rozważ trening interwałowy.

Zapraszam do śledzenia mnie na Instagramie i Facebooku

Instagram: jakubkobylinski99

Facebook: Jakub Kobyliński Trener

 

Oba treningi są dobre na spalanie tkanki tłuszczowej, wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada!

WYBIERZ PORADNIK

DOSTOSOWANY DO SWOICH POTRZEB
Copyright © 2021 – 2024 Jakub Kobyliński. All Rights Reserved.
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.