...

Co zrobić na zakwasy?

Co zrobić na zakwasy - blog

Zdjęcie autorstwa: Andrea Piacquadio z pexels Pexels

Co zrobić na zakwasy?

Co to są zakwasy? Kiedy powstają i co zrobić żeby ich uniknąć? Jak pozbyć się zakwasów oraz czy wykonywać trening z zakwasami? Wszystko na ten temat w poniższym wpisie!

Spis treści:

  1. Co to są zakwasy?
  2. Kiedy powstają zakwasy?
  3. Jak uniknąć zakwasów?
  4. Sposoby na złagodzenie bólu
  5. Czy wykonywać trening z zakwasami?

Co to są zakwasy?

Zakwasy jest to zespół opóźnionego bólu mięśniowego. Jest to dolegliwość bólowa występująca po wysiłku fizycznym. Zazwyczaj zakwasy pojawiają się w ciągu dwudziestu czterech godzin od zakończenia aktywności, a ustępują średnio po dwóch lub trzech dniach.

Kiedy powstają zakwasy?

Zakwasy najczęściej powstają po treningu lub innej aktywności fizycznej, która jest poprzedzona dłuższą przerwą. W momencie, kiedy mięśnie nie są przygotowane wcześniej do wysiłku, a taki wysiłek otrzymały dochodzi do mikrouszkodzeń włókien mięśniowych, co w konsekwencji powoduje bóle mięśniowe. Brzmi to strasznie, ale wbrew pozorom zakwasy działają korzystnie na nasz organizm, ponieważ zmuszają mięsień do regeneracji, dzięki czemu staje się on silniejszy i bardziej wytrzymały.

Jak uniknąć zakwasów?

Najlepszym sposobem, aby uniknąć wcześniej wspomnianych bólów mięśniowych jest wykonywanie rozgrzewki przed jakąkolwiek aktywnością fizyczną. W ten sposób przygotujemy mięśnie, podniesiemy ich temperaturę, uelastycznimy je, a także uchronimy przed kontuzjami. Przed zaplanowaną aktywnością fizyczną powinno się wykonać 10-15 minut rozgrzewki. Sprawdź wpis "Rozgrzewka ogólnorozwojowa" tam dokładnie opisałem jak powinna wyglądać taka rozgrzewka oraz przedstawiłem w formie wideo jak taka rozgrzewka powinna wyglądać!

Kolejnym sposobem na uniknięcie lub zminimalizowanie dolegliwości bólowych jest stopniowanie wysiłku fizycznego. Skoro dopiero zaczynasz po dłuższej przerwie, nie należy wykonywać bardzo intensywnego treningu. Zacznij od mniejszych obciążeń, krótszego dystansu czy mniejszej ilości serii w zależności od tego jaką aktywność masz zamiar wykonywać. Następnie stopniuj intensywność z treningu na trening, z tygodnia na tydzień. Nie próbuj na siłę całkowicie pozbyć się zakwasów, mikrourazy są potrzebne do pobudzenia rozrostu tkanki mięśniowej. Chodzi o to, aby nie były one zbyt rozległe i nie upośledzały prostych czynności dnia codziennego.

Sposoby na złagodzenie bólu

Jest wiele sposobów aby pomóc mięśniom się zregenerować- przedstawię te najpopularniejsze. Najlepszą metodą jest przetestować wszystkie i sprawdzić, które będą dla Ciebie najlepsze:

  • gorąca kąpiel - gorąca woda pozwala mięśniom się rozluźnić, można zastosować olejki eteryczne, które działają odprężająco i łagodzą ból,
  • masaż - wizyta w salonie masażu zdecydowanie świetnie zadziała na spięte, obolałe mięśnie. Może to także być masaż wykonywany samodzielnie w domu lub przez bliską osobę, należy pamiętać żeby nie był on zbyt mocny,
  • zmienno-cieplna kąpiel - polewanie ciała naprzemiennie zimną i ciepłą wodą poprawi krążenie, co także przyczyni się do szybszej regeneracji,
  • sok z wiśni - badania wykazują że sok z wiśni skutecznie łagodzi bóle mięśniowe zwane zakwasami,

Czy wykonywać trening z zakwasami?

Jak najbardziej można wykonywać trening z zakwasami, należy natomiast pamiętać, aby ćwiczenia nie były zbyt intensywne. Odradza się wykonywać trening siłowy angażujący mięśnie, które jeszcze się nie zregenerowały i są obolałe. W momencie, kiedy poprzedzający trening angażował cale ciało warto zmienić aktywność z siłowej na inną. Natomiast w przypadku, gdy w treningu angażowana była góra ciała, bez problemu można wykonywać ćwiczenia na dolne partie mięśniowe.

Zapraszam do śledzenia mnie na Instagramie i Facebooku

Instagram: jakubkobylinski99

Facebook: Jakub Kobyliński Trener

 

Zakwasy spowodowane są mikrourazami po aktywności fizycznej, są niezbędne do pobudzenia rozrostu tkanki mięśniowej.

WYBIERZ PORADNIK

DOSTOSOWANY DO SWOICH POTRZEB
Copyright © 2021 – 2024 Jakub Kobyliński. All Rights Reserved.
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.