Zdjęcie autorstwa: Andrea Piacquadio z pexels Pexels
Co to są zakwasy? Kiedy powstają i co zrobić żeby ich uniknąć? Jak pozbyć się zakwasów oraz czy wykonywać trening z zakwasami? Wszystko na ten temat w poniższym wpisie!
Spis treści:
Zakwasy jest to zespół opóźnionego bólu mięśniowego. Jest to dolegliwość bólowa występująca po wysiłku fizycznym. Zazwyczaj zakwasy pojawiają się w ciągu dwudziestu czterech godzin od zakończenia aktywności, a ustępują średnio po dwóch lub trzech dniach.
Zakwasy najczęściej powstają po treningu lub innej aktywności fizycznej, która jest poprzedzona dłuższą przerwą. W momencie, kiedy mięśnie nie są przygotowane wcześniej do wysiłku, a taki wysiłek otrzymały dochodzi do mikrouszkodzeń włókien mięśniowych, co w konsekwencji powoduje bóle mięśniowe. Brzmi to strasznie, ale wbrew pozorom zakwasy działają korzystnie na nasz organizm, ponieważ zmuszają mięsień do regeneracji, dzięki czemu staje się on silniejszy i bardziej wytrzymały.
Najlepszym sposobem, aby uniknąć wcześniej wspomnianych bólów mięśniowych jest wykonywanie rozgrzewki przed jakąkolwiek aktywnością fizyczną. W ten sposób przygotujemy mięśnie, podniesiemy ich temperaturę, uelastycznimy je, a także uchronimy przed kontuzjami. Przed zaplanowaną aktywnością fizyczną powinno się wykonać 10-15 minut rozgrzewki. Sprawdź wpis "Rozgrzewka ogólnorozwojowa" tam dokładnie opisałem jak powinna wyglądać taka rozgrzewka oraz przedstawiłem w formie wideo jak taka rozgrzewka powinna wyglądać!
Kolejnym sposobem na uniknięcie lub zminimalizowanie dolegliwości bólowych jest stopniowanie wysiłku fizycznego. Skoro dopiero zaczynasz po dłuższej przerwie, nie należy wykonywać bardzo intensywnego treningu. Zacznij od mniejszych obciążeń, krótszego dystansu czy mniejszej ilości serii w zależności od tego jaką aktywność masz zamiar wykonywać. Następnie stopniuj intensywność z treningu na trening, z tygodnia na tydzień. Nie próbuj na siłę całkowicie pozbyć się zakwasów, mikrourazy są potrzebne do pobudzenia rozrostu tkanki mięśniowej. Chodzi o to, aby nie były one zbyt rozległe i nie upośledzały prostych czynności dnia codziennego.
Jest wiele sposobów aby pomóc mięśniom się zregenerować- przedstawię te najpopularniejsze. Najlepszą metodą jest przetestować wszystkie i sprawdzić, które będą dla Ciebie najlepsze:
Jak najbardziej można wykonywać trening z zakwasami, należy natomiast pamiętać, aby ćwiczenia nie były zbyt intensywne. Odradza się wykonywać trening siłowy angażujący mięśnie, które jeszcze się nie zregenerowały i są obolałe. W momencie, kiedy poprzedzający trening angażował cale ciało warto zmienić aktywność z siłowej na inną. Natomiast w przypadku, gdy w treningu angażowana była góra ciała, bez problemu można wykonywać ćwiczenia na dolne partie mięśniowe.
Facebook: Jakub Kobyliński Trener
Zakwasy spowodowane są mikrourazami po aktywności fizycznej, są niezbędne do pobudzenia rozrostu tkanki mięśniowej.
Wyświetlanie wszystkich wyników: 4