Zdjęcie autorstwa: Towfiqu barbhuiya z Unsplash
Co wpływa na wygląd mięśni brzucha? Ćwiczysz dużo, ale nie widzisz przysłowiowego 6paka? Czy da się wpłynąć na ułożenie kostek w brzuchu? Jak często ćwiczyć brzuch?
Jeżeli nie widzisz u siebie 6paka na brzuchu, to są dwie możliwości dlaczego tak jest. Po pierwsze, możesz mieć za dużo tkanki tłuszczowej, która zasłania kostki brzucha, przez co są nie widoczne. Innym słowy zasłania go to co znajduje się miedzy nim a skórą. Po drugie genetyka, na temat której szerzej rozwodziłem się w poprzednim wpisie "genetyka na siłowni". Jeżeli natomiast chodzi o nasz brzuch, to jego wygląd będą warunkowały smugi ścięgniste. To jak będzie wyglądał brzuch na zewnątrz zależy w dużej mierze od tego jak przebiegają te smugi. To one nadają kształt mięśniowi prostemu brzucha. Jak z jednej strony będzie ich mniej lub będą nie symetrycznie ustawione względem drugiej strony nasz sześciopak będzie nie symetryczny.
Trenując jesteśmy w stanie powiększyć brzusiec. To jest uwypuklić mięsień, natomiast nie jesteśmy w stanie zmienić przebiegu smug ścięgnistych, ponieważ są one uwarunkowane genetycznie.
Aby kostki na brzuchu były widoczne, należy zadbać aby nie przykrywała je tkanka tłuszczowa, a w tym pomoże nam deficyt kaloryczny. Deficyt jest to stan, w którym organizm wykorzystuje więcej energii niż mu dostarczamy z pożywienia. Oznacza to, że musimy spożywać mniej kalorii, niż nasz organizm potrzebuje w ciągu doby. Należało by wiedzieć ile kalorii potrzebuje nasz organizm w ciągu doby, aby zachować tak zwane zero kaloryczne. W tym przypadku można się posłużyć kalkulatorem zapotrzebowania kalorycznego, który bez problemu można znaleźć wpisując to hasło w przeglądarkę internetową. Wiedząc już jaki nasz organizm ma zapotrzebowanie kaloryczne, aby wcielić proces redukcji należy odjąć około 15%-20% zapotrzebowania kalorycznego. Zaleca się nie przekraczać 25%.
Można także wspomagać się aktywnością fizyczną, która będzie powodowała spalanie kalorii. Co za tym idzie spalanie tkanki tłuszczowej, odsyłam do wpisu "Cardio a interwał co jest lepsze", w którym zdecydujesz jaka aktywność jest najlepsza dla Ciebie.
Bardzo często spotykam się z osobami, które mówią, że brzuch trzeba ćwiczyć codziennie, ponieważ bardzo szybko się regeneruje. I tak to prawda, że regeneruje się szybciej, niż inne partie mięśniowe, natomiast nie różni się od nich szczególnie. Dlatego również w treningu brzucha należy pamiętać o dniach regeneracji. Jeśli chcesz zbudować mocny i dobrze wyglądający brzuch wystarczy, że poświęcisz na jego trening 2 lub 3 jednostki treningowe w tygodniu.
Facebook: Jakub Kobyliński Trener
Wygląd kostek i ich rozstawienie jest uwarunkowane genetycznie, natomiast masz wpływ na wielkość brzuśca!
Wyświetlanie wszystkich wyników: 4