...

Genetyka na siłowni

Genetyka na siłowni - blog

Zdjęcie autorstwa: Dolar Gill Unsplash

Genetyka na siłowni

Jaki wpływ na rezultaty ma genetyka na siłowni? Jakie są rodzaje uwarunkowań genetycznych? Czy mając gorsze uwarunkowania można poprawić wygląd sylwetki? Na te i nie tylko te pytania odpowiadam w poniższym wpisie!

  1. Czy genetyka ma wpływ na efekty treningowe?
  2. Rodzaje uwarunkowań genetycznych
  3. Kto ma łatwiej?
  4. Podsumowanie

Czy genetyka ma wpływ na efekty treningowe?

Wiele osób usprawiedliwia brak efektów pomimo ćwiczenia na siłowni- złą genetyką. Często także można usłyszeć, że genetyka nie jest ważna w treningu, a osoby się nią usprawiedliwiające po prostu nieprawidłowo trenują lub są leniwe. Ja natomiast uważam, że genetyka ma ogromny wpływ na to, jak będą wyglądały efekty treningowe oraz jak będzie wyglądała sylwetka. Po krótce od genetyki zależy między innymi nasz metabolizm, skład mięśni, budowa ciała czy grubość kości, a więc jak najbardziej będzie miała wpływ na efekty treningowe.

Rodzaje uwarunkowań genetycznych

Wyróżniamy trzy typy sylwetki:

  • Endomorfik cechuje się predyspozycjami do przybierania na wadze i najczęściej jest to tkanka tłuszczowa, wynika to ze zwolnionego metabolizmu. Sylwetka endomorfików przyjmuje kształt owalny. Pomimo, że łatwo przybierają na masie i gromadzą więcej tkanki tłuszczowej, z reguły są silni i dobrze zbudowani. Największym problemem endomorfików jest zbijanie wagi, gdyż metabolizm jest wolniejszy, a co za tym idzie wolniej spalają kalorię. Co to jest kaloria dowiesz się w moim poprzednim wpisie "Czym jest kaloria?"
  • Ektomorfik w tym przypadku sprawa wygląda zupełnie inaczej, można by powiedzieć, że ektomorficy są przeciwieństwem endomorfików. Cechują się bardzo szybkim zużyciem energii, przez co nie mają problemu z utrzymaniem prawidłowej ilości tkanki tłuszczowej. Natomiast szybki metabolizm sprawia, że aby przybrać na masie trzeba spożywać znacznie więcej kalorii, niż w przypadku endomorfików czy zaraz wspomnianych mezomorfików. Są to osoby przeważnie wyższego wzrostu o wyjątkowo szczupłej sylwetce.
  • Mezomorfik ten typ sylwetki nie ma problemu z przybieraniem na wadze ani ze zbijaniem wagi, nie nabiera także zbyt szybko tkanki tłuszczowej. Mezomorficy posiadają znacznie więcej białych włókien mięśniowych odpowiadających za siłę oraz bardziej podatnych na wzrost, a więc można by powiedzieć, że są najlepiej uwarunkowani pod kątem sylwetkowym.

Kto ma łatwiej?

Jak widać uwarunkowania fizyczne mają znaczący wpływ na wygląd, a także na efekty treningowe, co nie oznacza, że endomorfik czy ektomorfik nie może zbudować dobrze wyglądającej sylwetki. A także nie oznacza, że mezomorfik będzie wyglądał lepiej niż wcześniej wspomniana dwójka. Natomiast osoby z lepszymi predyspozycjami genetycznymi będą miały po prostu łatwiej jeśli chodzi o zbudowanie oraz utrzymanie wymarzonej sylwetki, nie sprawiedliwe ale takie jest życie. Odpowiednio przygotowany plan treningowy oraz żywieniowy będzie miał tu kluczowe znaczenie.

Podsumowanie

Genetyka ma ogromne znaczenie i wpływ na efekty treningowe oraz wygląd sylwetki. Natomiast nie szukałbym wymówki, że nie możesz zbudować dobrze wyglądającej sylwetki, ponieważ genetyka Ci na to nie pozwala. Każda osoba, która prawidłowo trenuje oraz trzyma dietę będzie notowała progres niektórzy szybciej, niektórzy wolniej. Jedni z mniejszym nakładem pracy inni będą musieli włożyć w to więcej wysiłku, ale każda zdrowa osoba może osiągnąć dobrze wyglądającą sylwetkę.

Zapraszam do śledzenia mnie na Instagramie i Facebooku

Instagram: jakubkobylinski99

Facebook: Jakub Kobyliński Trener

 

Genetyka ma duży wpływ na wygląd sylwetki, ale jeszcze większy wpływ ma to czy coś w tym kierunku robisz!

WYBIERZ PORADNIK

DOSTOSOWANY DO SWOICH POTRZEB
Copyright © 2021 – 2024 Jakub Kobyliński. All Rights Reserved.
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.