...

Wpływ węglowodanów na organizm

Photo by Eiliv Aceron on Unsplash

Wpływ węglowodanów na organizm

Jaką role odgrywają węglowodany w twojej diecie? Ile węglowodanów potrzebuje Twój organizm, aby prawidłowo funkcjonować? Jaki jest wpływ węglowodanów na organizm człowieka? Na te pytania i nie tylko znajdziesz odpowiedź w tym wpisie!

Spis treści:

 1. Czym są węglowodany?
 2. Rola węglowodanów w organizmie człowieka
 3. Ile węglowodanów potrzebuje twój organizm?
 4. Produkty bogate w węglowodany
 5. Podsumowanie

Czym są węglowodany?

Są one podstawowym źródłem energii dla organizmu i składnikiem wielu ważnych struktur biologicznych. Węglowodany są jednym z trzech głównych składników odżywczych, wraz z białkami i tłuszczami. Można je podzielić na dwa główne rodzaje: proste i złożone. Węglowodany proste, takie jak fruktoza, glukoza i galaktoza, to pojedyncze cząsteczki. Węglowodany złożone zawierają związane ze sobą pojedyncze cząsteczki węglowodanów, takie jak skrobia i celuloza. Węglowodany są to niezbędne cukry, które dodają nam energii i napędzają do działania. Są materiałem budulcowym komórek. Ważny w naszej diecie jest dobór odpowiedniej ilości odpowiednich węglowodanów.

Rola węglowodanów w organizmie człowieka

Tak jak wspomniałem wcześniej są one podstawowym źródłem energii, a więc ich rolą jest dostarczanie paliwa do organizmu. Stanowią one podstawę diety, ponieważ są one łatwo przyswajalne i szybko dostarczają energii. Te złożone węglowodany pomagają utrzymać poziom energii w organizmie, są one wolniej trawione i dostarczają długotrwałej energii. Dlatego zalecane jest spożywanie węglowodanów złożonych, takich jak produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce. Spożycie odpowiedniej ilości węglowodanów pomaga w utrzymaniu zdrowego poziomu cukru we krwi. Dzieje się tak, ponieważ służą one do syntezy glukozy, która jest jednym z głównych źródeł energii dla organizmu. Dzięki temu organizm ma wystarczającą ilość energii i jest w stanie wykonywać swoje zadania.

Ile węglowodanów potrzebuje twój organizm?

Twój organizm potrzebuje określonej ilości węglowodanów, która zależy od wieku, płci, aktywności fizycznej i indywidualnych celów. Uogólniając, potrzebujesz 45-65% węglowodanów w swojej diecie każdego dnia. Oznacza to, że w każdym posiłku powinny znaleźć się produkty zawierające węglowodany!

Produkty bogate w węglowodany

 • Słodycze (lody, cukierki, czekolada itp.)
 • Owoce (banany, winogrona, brzoskwinie itp.)
 • Warzywa (ziemniaki, marchew, kukurydza itp.)
 • Pieczywo (chleb, bułki, bagietki itp.)
 • Mąka (pszenna, ziemniaczana itp.)
 • Ryż
 • Płatki śniadaniowe
 • Kasza
 • Produkty zbożowe (makarony, płatki owsiane itp.)
 • Soki owocowe i warzywne
 • Napoje gazowane

Podsumowanie

Podsumowując, wpływ węglowodanów na organizm jest pozytywny, są niezbędnym składnikiem odżywczym dla naszego organizmu. Stanowią one podstawę naszej diety i dostarczają nam energii. Ilość i rodzaj węglowodanów, jakie powinniśmy spożywać, zależy od naszych indywidualnych celów żywieniowych i naszej aktywności fizycznej. Produkty bogate w węglowodany obejmują: słodycze, owoce, warzywa, pieczywo, mąkę, ryż, płatki śniadaniowe, kaszę, produkty zbożowe, soki owocowe i warzywne oraz napoje gazowane.

Zapraszam do śledzenia mnie na Instagramie i Facebooku

Instagram: jakubkobylinski99

Facebook: Jakub Kobyliński Trener

WYBIERZ PORADNIK

DOSTOSOWANY DO SWOICH POTRZEB
Copyright © 2021 – 2024 Jakub Kobyliński. All Rights Reserved.
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.