Na czym polega hiperplazja? Jakie procesy zachodzą w mięśniach podczas hiperplazji? Jak możemy uzyskać hiperplazję i w ogóle po co? Co wpływa na ten proces?
Spis treści:
Hiperplazja jest to proces zachodzący w naszym organizmie, a dokładniej w mięśniach, polega on na budowaniu nowych komórek mięśniowych. Proces hiperplazji jest trudniejszy do osiągnięcia niż wspominana w poprzednich wpisach hipertrofia "Hipertrofia co to jest?" natomiast także jest istotny jeżeli twoim celem jest budowa masy mięśniowej.
Nasz organizm składa się z wielu rodzajów włókien mięśniowych, wyróżniamy włókna wolno kurczliwe oraz szybko kurczliwe. Zależnie od tego jaką aktywność fizyczną wykonujemy takie włókna mięśniowe angażujemy bardziej lub mniej. Aby w wymienionych wcześniej włóknach mięśniowych doszło do zwiększenia ich ilości należy dostosować ćwiczenia tak aby angażowały, a wręcz doprowadzały do ich mikrouszkodzeń, ponieważ hiperplazja będzie zachodzić podczas regeneracji wcześniej uszkodzonych tkanek nadbudowując je. Regeneracja w tym przypadku będzie miała bardzo istotną rolę, o tym jak zadbać o regenerację znajdziesz wiele wpisów na moim blogu "Jak się rozciągać", "Po co rolować mięśnie".
Porównajmy więc hiperplazję z hipertrofią. Na początek w skrócie przypomnę czym są te dwa procesy. Hipertrofia jest to zwiększenie objętości tkanek mięśniowych, a hiperplazja jest to zwiększenie ilości tkanek mięśniowych. Hiperplazję jest ciężej uzyskać, ponieważ w organizmie pierw zachodzi proces zwiększenia objętości tkanek (hipertrofia), a dopiero później zwiększenie ich ilości (hiperplazja).
Tak jak już wspomniałem we wpisie o hipertrofii, należy stymulować mięśnie za pomocą odpowiednich treningów. Najlepszym rodzajem treningu będzie "trening siłowy".
Aby uzyskać stymulację mięśniową należy regularnie ćwiczyć, zaleca się ćwiczyć każdą partie mięśniową co 48 godzin. Dobór obciążenia też nie jest obojętny, aby zachodził proces hiperplazji oraz hipertrofii. Obciążenie powinno wynosić około 75% całkowitego ciężaru, z jakim jesteśmy w stanie wykonać jedno powtórzenie. Efektywność hipertrofii zależeć będzie również od przerw pomiędzy ćwiczeniami, które nie powinny być dłuższe niż 40 sekund, ponieważ po dłuższej przerwie mięśnie tracą ciepło i działa to na nie rozleniwiająco. Ważne jest, aby działać na całkowitych zakresach ruchu oraz kontrolować fazę koncentryczną i ekscentryczną, tak aby nie pozwolić, aby mięsień był rozluźniony podczas wykonywania ruchu.
Facebook: Jakub Kobyliński Trener
Aby uzyskać efekt hiperplazji należy działać kompleksowo, niezbędna do tego będzie odpowiednia dieta oraz plan treningowy!
Wyświetlanie wszystkich wyników: 4