...

Wpływ kreatyny na organizm

Wpływ kreatyny na organizm
Photo by HowToGym on Unsplash

Wpływ kreatyny na organizm

Kreatyna to popularny suplement diety, który od lat jest stosowany przez sportowców, amatorów ćwiczeń siłowych oraz osoby dbające o zdrowie i kondycję fizyczną. Wpływ kreatyny na organizm jest różnorodny i obejmuje takie aspekty jak zwiększenie siły mięśniowej, wydolności czy przyspieszenie regeneracji po wysiłku. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu suplementowi, omawiając jego rodzaje, działanie, zalecane dawki, potencjalne efekty uboczne.

Spis treści:

 1. Co to jest kreatyna?
 2. Jak działa kreatyna?
 3. Wpływ kreatyny na wydolność organizmu
 4. Dawkowanie kreatyny
 5. Efekty uboczne kreatyny
 6. Mit czy fakt: kreatyna a zdrowie
 7. Podsumowanie

Co to jest kreatyna?

Kreatyna to substancja organiczna, która naturalnie występuje w organizmie człowieka, głównie w mięśniach. Pełni ważną rolę w produkcji energii podczas wysiłku fizycznego.

Skąd się bierze kreatyna?

Kreatyna powstaje w wątrobie, nerkach i trzustce z aminokwasów: argininy, glicyny oraz metioniny. Można ją również dostarczyć do organizmu z pożywieniem, przede wszystkim z mięsa i ryb.

Rodzaje kreatyny

Kreatyna występuje w różnych formach. Najpopularniejsza to kreatyna monohydrat, ale są też inne rodzaje, takie jak kreatyna jabłczan czy kreatyna etylu.

Jak działa kreatyna?

Kreatyna wpływa na organizm na różne sposoby:

 • Wzrost siły mięśniowej: Kreatyna zwiększa produkcję ATP (adenozynotrifosforanu), co przekłada się na większą siłę mięśniową.
 • Regeneracja mięśni: Kreatyna przyspiesza regenerację mięśni po wysiłku, co jest szczególnie ważne dla sportowców i osób trenujących intensywnie.
 • Wpływ na objętość mięśni: Kreatyna powoduje zwiększenie ilości wody w mięśniach, co prowadzi do ich większej objętości.

Wpływ kreatyny na wydolność organizmu

 • Zwiększenie wytrzymałości: Kreatyna pozwala na wykonywanie dłuższego wysiłku fizycznego, co przekłada się na lepszą wydolność organizmu.
 • Poprawa zdolności do intensywnego wysiłku: Dzięki kreatynie organizm jest lepiej przygotowany do wysiłków o wysokiej intensywności, takich jak treningi siłowe czy sprinty.

Dawkowanie kreatyny

Dawka kreatyny zależy od wagi osoby, rodzaju kreatyny oraz celu, jaki chce osiągnąć. Zazwyczaj dawka wynosi 3-5 g na dzień.

Efekty uboczne kreatyny

 • Woda w organizmie: Kreatyna może powodować zatrzymywanie wody w organizmie, co może prowadzić do nieznacznego wzrostu masy ciała. Jest to jednak efekt przejściowy.
 • Problemy żołądkowo-jelitowe: U niektórych osób kreatyna może powodować biegunkę, wzdęcia czy nudności. W takim przypadku warto zmniejszyć dawkę lub zmienić rodzaj kreatyny.

Mit czy fakt: kreatyna a zdrowie

Kreatyna a nerki

Nie ma przekonujących dowodów naukowych, że stosowanie kreatyny w dawkach zalecanych przez producentów wpływa negatywnie na nerki. Jednak w przypadku osób z chorobami nerek należy zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

Kreatyna a wątroba

Podobnie jak w przypadku nerek, nie ma dowodów na szkodliwe działanie kreatyny na wątrobę, pod warunkiem stosowania zalecanych dawek. Osoby z problemami wątrobowymi powinny jednak skonsultować się z lekarzem przed suplementacją kreatyną.

Podsumowanie

Kreatyna to popularny suplement diety, który wpływa na organizm na różne sposoby, m.in. poprzez zwiększenie siły mięśniowej, wydolności organizmu oraz przyspieszenie regeneracji mięśni. Stosowanie kreatyny może przynieść korzyści sportowcom oraz osobom prowadzącym aktywny tryb życia. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu zalecanych dawek oraz ewentualnych konsultacjach z lekarzem w przypadku chorób nerek czy wątroby.

Zapraszam do śledzenia mnie na Instagramie i Facebooku

Instagram: jakubkobylinski99

Facebook: Jakub Kobyliński Trener

WYBIERZ PORADNIK

DOSTOSOWANY DO SWOICH POTRZEB
Copyright © 2021 – 2024 Jakub Kobyliński. All Rights Reserved.
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.